O Bitcoine ste isto už počuli od svojich známych, priateľov, alebo ste zachytili niečo na internete. Predpokladám, že ste videli obrázok veľkej zlatej mince s tučným písmenom B na jej rube. Čo to ten Bitcoin je? To je akože zlatá minca? Dá sa to chytiť? Hm, to je akože vzduch? Existuje to vôbec? Je to podvod? Ak by ste chceli mať tieto otázky aspoň sčasti zodpovedané, tak čítajte ďalej.
Vysvetli mi to za 10 minút
Mnohokrát sa mi stalo, že mi niekto položil otázku. To ten „bitkojnt“ je akože čo? Však to je vzduch. Však to sa nedá chytiť ako peniaze alebo zlato. Akú to môže mať hodnotu, keď to neexistuje? Skús mi to vysvetliť za desať minút, lebo sa ponáhľam…
Vysvetliť fungovanie Bitcoinu v 10 minútovom monológu mi príde, ako keby ste v roku 1999 tvrdili kamarátovi pri pive, že za pár rokov bude mať vo vrecku mobilný telefón s pripojením na internet a tam bude mať sociálne siete, vďaka ktorým sa bude môcť rýchlo a takmer bezplatne spojiť s celým svetom. Bude si v mobile nosiť všetky svoje fotografie a videá a bude ich môcť zdieľať aj so všetkými ľuďmi na svete zadarmo, ak bude chcieť. Človek z roku 1999 by sa na vás asi pozeral, že vám preskočilo, a že toto sa nikdy nestane. Na Slovensku mala v tých časoch väčšina ľudí doma pevnú linku a rozbiehali sa prvé mobily „tehly“ ako Siemens, Motorola a Nokia. Internet mala doma iba malá hŕstka vyvolených, inak sa muselo chodiť do internetovej kaviarne. O rýchlosti pripojenia sa nejdem ani vyjadrovať. Človek v tom čase mal fotografie uložené v rodinnom albume. Fotky sa chodili vyvolať z „filmu“ do Fotolabu. Ťažko by si niekto predstavoval, že bude mať fotografie uložené na internete v Cloude. Možno by vám ten človek oponoval vetami: „To akože nebudú v albume, ktorý si nebudem môcť doma dať do poličky a kedykoľvek chytiť a prelistovať? To kde potom budú? To budú imaginárne? Veď nebudú existovať“.
A sme doma! Tak ako všetky sociálne siete a všetko, čo si prezeráte na internete, je vzduch. To neuveriteľné kvantum informácií, ktoré sa tam nachádza, sa nedá chytiť do ruky. Mnohí z nás v tomto „imaginárnom priestore“ pracujú a dostávajú výplatu. A predsa to nie je vzduch. To je sieť. Internetová sieť. Tú predpokladám, že všetci poznáte, keď teraz čítate tento článok, ktorý v podstate ani „neexistuje“, pretože ho nedržíte v ruke vytlačený na papieri. Tak prečo si potom niekto myslí, že Bitcoin neexistuje? Že je to vzduch…
V skratke sa vám to pokúsim priblížiť takto. Bitcoin sa nachádza na internetovej sieti. Primárne ju využíva. Ale tá hlavná vec je, že Bitcoin a aj iné kryptomeny majú svoje vlastné siete. Táto sieť sa ale nevolá „internetová sieť“, ale Blockchain. Internetová sieť obsahuje všetko to, čo tam môžete vidieť, ale aj nevidieť (fotky, videá, články, sociálne siete…). Proste desiatky triliónov Gigabajtov dát a ešte viac. A napríklad taká bitcoinová sieť (Blockchain) tiež obsahuje kvantá dát. Ale nie sú to fotky, članky, videá, socky… ale transakcie, ktoré sú uložené v blokoch. Dá sa to predstaviť ako obrovská účtovná kniha v ktorej sú zapísané všetky transakcie, ktoré prebehli na tejto sieti. Kto tam tie transakcie a bloky dal? Ako? Prečo? Pre nás začiatočníkov je podstatné, že tie bloky plné transakcií tam dali ťažiari (miners). A že to nerobia zadarmo, pretože na vytvorenie jedného bloku im nestačí jednoduchý stolový počítač. Potrebujú na to drahé a špeciálne navrhnuté mašinky plné čipov techniky, ktoré zvládnu robiť zložité výpočty. Ale to, ako vzniká bitcoin a prebieha ťažba, je na samostatný článok.
Pre nás začínajúcich, ktorí sa snažíme zorientovať vo svete kryptomien a Bitcoinu, je to niečo ako, keby prváčik, ktorý nepozná písmená, chcel hneď čítať knihy. Poďme nato teda postupne a naučme sa najskôr písmená. Sľubujem vám, že keď budete vstrebávať informácie postupne v správnom poradí, pochopíte aj tú „ťažbu“.
Poďme porovnávať
Už počujem, ako niekto v diaľke kričí: „To je podvod, škoda času…“. Presne s týmito typmi ľudí keby ste prišli na autosalón v Ženeve, kde sa vystavujú tie najkrajšie a najnovšie modely áut z celého sveta, by ste zažili pravdepodobne túto situáciu:
Jazdíte svojou obľúbenou komerčnou značkou auta. Poznáte tú značku, páči sa vám, máte ju rokmi overenú a odskúšanú. Na autosalóne je vystavený nádherný nový model tejto značky auta. Prídete k autu bližšie a obzriete si ho celé zvonku, zvnútra, dokonca nazriete aj pod kapotu. Sadnete si do pohodlného sedadla a chytíte volant do rúk. S úsmevom na tvári si poviete, že to je pekný kúsok, ktorý sa veľmi podaril automobilke. Vyjdete z auta a v diaľke vidíte, ako sa ľudia obšmietajú okolo auta, ktorého značku síce registrujete, ale nikdy ste ho nevideli zblízka. Iba ste o tejto značke počuli z rozprávania kamarátov a párkrát ste zachytili nejaký článok na internete. Tu vám váš kamarát povie niečo v zmysle: „To je tá nová značka auta. To je taký experiment, to im dlho nevydrží. Však to nejde ani na benzín, ani na naftu. To je iba otázka času, kedy zastavia výrobu a skrachujú. To by sa ti do roka aj tak pokazilo, servis je drahý a je predražené. To si kupujú iba mafiáni.“ Uveríte kamarátovi. Spolu sa utvrdíte v tom, že všetci, ktorí si nové auto prezerajú, sú naivní blázni, a spokojne odídete z autosalónu domov.
Úplne iná situácia by vznikla, keby ste si išli nové auto prezrieť. Pozriete si ho zvonku, nazriete pod kapotu a sadnete na sedadlo. Prezriete si interiér, opýtate sa na jazdné parametre. Možno si poviete: „WOW“. Alebo si v duchu poviete, že toto pre vás nie je, a radšej by ste šoférovali svoju značku auta, na ktorú ste zvyknutý. To je úplne v poriadku. Podstatné je, že ste si obzreli obe autá a až potom si vytvorili záver. Ak chcem niečo odsúdiť, prípadne niekomu oponovať v jeho tvrdení, musím najskôr niečo o danej téme vedieť. Ak chce niekto bezhlavo kupovať niečo, o čom ani nevie, čo to je a ako to funguje, ale myslí si, že na tom zbohatne, je blázon. Ale kde začať, keď internet je plný článkov, videí, podcastov o kryptomenách. Ktorý je ten pravý?
kDE ZAČať
Na tento pocit si ešte pamätám aj ja. Chcete zistiť, čo to ten Bitcoin je a čo na ňom ľudia vidia. Otvoríte internet a idete „študovať“. Vyskočí tam na vás množstvo článkov, návodov aj videí, ale aj podvodov. Vypočujete si napríklad podcast o „ťažbe“, pretože vás zaujíma, ako Bitcoin vzniká. A tu pochopíte, že podcast je plný slangu a odborných slov, ktorým nerozumiete a že vám to nedáva vôbec zmysel. Ľudia, túto chybu nerobte. Mne by sa tiež zapiekol mozog pri podcaste o ťažbe. Musíte na to ísť od nuly. Najlepšie je začať s fiatom. A tým nemyslím značku auta.
Fiat je naša bežná mena, ktorou platíme medzi sebou. U nás euro. Dostávate v eurách výplatu, no málo ľudí sa zaujíma, kde tieto peniaze vznikli. Odkade ich štát berie? Vymieňa ich za služby alebo tovar? Toto je prvý základný kameň, ktorý by ste mali pochopiť. Keď už chcete vedieť, ako vzniká Bitcoin, najskôr musíte vedieť, ako vzniká euro alebo dolár. Ak máte známeho, ktorý pracuje v banke, položte mu túto otázku. Nech vám to vysvetlí. Alebo ak budete v banke, skúste sa na to opýtať pani, ktorá vás obsluhuje. Pozrite na web, hľadajte… Hlavne si vyberajte dôveryhodné zdroje. A keď budete už oboznámení, ako vznikajú peniaze, môžeme sa pohnúť ďalej.
Ak radi pozeráte na plešatých pánov (sorry, Kicom), môžete si pozrieť toto poučné video, kde sa dozviete všetko podstatné na tému PENIAZE. Video je časovo dlhé ako jedna časť Simpsonovcov, tak to snáď prežijete. Obraz k tomu ani nepotrebujete, takže si môžete nasadiť slúchadlá a luxovať pri tom byt, či šoférovať do práce.
SaSa
O autorovi
Nie som ITčkar, hacker, finančný poradca a ani ekonóm. Som obyčajný smrteľník, ktory objavil čaro a potenciál Bitcoinu.
„ako keby ste v roku 1999 tvrdili kamarátovi pri pive, že za pár rokov bude mať vo vrecku mobilný telefón s pripojením na internet “
Tady jste trochu mimo, protože v roce 1999 už v ČR (a SK asi taky) fungovala 3 roky GSM síť a na mobilech (už to nebyly cihly jsko v 1996) už jsme měli GPRS a data – komunikátory jako Psion 5 a Palm se přes infraport daly s mobilem spojit na internet a mail. Blbě ale fungovalo to.
A pokud byste tohle někomu vyprávěla tak by vám věřil že za pár let to bude lepší a narevný a tak – čekali jsme že to bude v mobilu v následujících letech.
Ale jinak souhlasím 😉👍